Güvenli sürüş teknikleri

14 Şubat 2022 Kapalı Yazar: resul

Güvenli sürüş teknikleri eğitimi sürüş teknikleri eğitiminin hatalı duruma düşmeyin şeklindeki teorik eğitimi ile pratik eğitimde kaygan zemin türlerinin öğretilmeye çalışıldığı eğitim şeklidir.

Burada üç temel pratik eğitim noktası oluşturulmaktadır.

  1. Savrulma kontrolleri
  2. Engelden kaçma
  3. Frenaj
  • Savrulma kontrollerinde savrulan aracı nasıl kurtaracağınızı gösterir. Savrulduğunuz an kontra verirsiniz. Aynı zamanda sabit gaz uygulaması yapılır yada debriaj uygulamaları ile otomobil boşa atılır.

Sabit gaz ve ya debriaj uygulamaları yanlıştır. Bu konuda bizim uygulamamız farklıdır.

  • Engelden kaçma önünüzdeki araçtan kaçarak bir araç boşluk olan diğer şeride kaçarsınız. Engelden kaçma uygulaması durmak değildir. Bu uygulama bizde farklıdır. Durduğunuz noktada boşluğu kapattığınız için arkadan gelecek diğer otomobil ya size yada diğer otomobile çarpar.
  • Frenaj burada katılımcıya durma öğretilir kaygan zeminde ABS uygulaması ve tutunan normal zeminde çalışma yapılmaktadır. Bizde tutunma oranları metre anlamında farklıdır. 50 km hızda 1 metrede durursun, 80 km hızda 4 metrede durursun, 120 km hızda 12 metrede durursun.

Yukarıda yazılanlar pratik uygulamada yapılanlardır. Bizde teorik uygulamalı olarak otomobilde yaşatılarak verilen sunumdur. Güvenli sürüş teknikleri eğitimi bu 3 uygulamada çok cılız kalmaktadır.

Bizim güvenli sürüş teknikleri eğitimimiz çok daha uzun süren süreçlerde devam etmektedir. Akademik sürüş eğitimlerimize katıla bilirsiniz.