İleri sürüş teknikleri

6 Mart 2022 Kapalı Yazar: resul

İleri sürüş teknikleri eğitimi 2 şekilde ele alınır. İleri sürüş eğitimi ile viraj giriş çıkış ve denge kontrolü öğretilir. Otomobil kullanırken virajlar alamayan araçların yaptığı kazalar ölümcüldür.

İleri sürüş eğitmeni olarak isimlendirilmemiz nedeni ise genel olarak sürüş tekniklerinin genelini olarak adlandırılmasıdır.

İleri sürüş teknikleri kursu

Bu konuda eğitim veren firmalar belgelendirme yapmaktadır. Aynı zamanda bu eğitim belgeleri katılım belgesi olarak düzenlenir. Aldığınız eğitimin durumuna göre kurs tarafından düzenlenir. Peki katılım belgesi ne işe yarar ambulans şoförü yada makam şoförü olabilirsiniz.

Birçok firma trafik kazası yaşanmaması adına bu tip eğitim ve belgeleri istemektedir.

İleri sürüş teknikleri nedir

Viraja giriş tekniklerinin öğretildiği bölümdür. Düzde hızlanma ve frenleme ile başlar. Ağırlık transferinin etkileri ve dalgalanması konuşulur. Bu eğitim öncesinde dengeleme amaçlı güvenli sürüş eğitimi mutlaka alınmalıdır.

Güvenli ve defansif sürüş teknikleri eğitiminde verilen apex ve savrulma engelleme çalışmaları nedenli  Viraja 50 km yerine 250 km hızda nasıl savrulmadan geçebileceğinize bakılır.

Bu sayede bir makam şoförü makamını nasıl sarsmadan taşıma yapacağını da öğrenir. Yüksek hızlara çıkıldığında güvenli sürüş sağlar. Aynı zamanda ambulans araçları ve tanker gibi yüksek araçların devrilmesinin önüne geçer. Yüksek hızda viraja giriş tekniklerini öğrenirsiniz.

Öyle ki apex virajda yaklaşabileceğiniz en keskin nokta olarak değerlendirilir. Sportif sürüş teknikleri kısmında ise gazlama noktasıdır.

Ayrıca apex ülkemizde tam doğru nokta neresi çok anlaşılamamış bir konudur. Hissederek gir önündeki nereden dönüyorsa sende o noktadan dön şeklinde saçma öngörüler bulunmaktadır.

Ralli yada eğitmen bu şekilde mantıkta davranışlar sergilemektedir. Bunun nedeni kendilerinin de vakıf olmamalarından kaynaklıdır. Aynı zamanda eğitim almış kişiler ile tekrar bu konuyu deneyerek gösterip düzelmek zorunda kalmaktayız.

Böylece ileri seviye eğitim istiyorsanız yarış pisti tecrübesi olan eğitmenlerden yararlanmanız şarttır. Farklı viraj alma teknikleri verilmiyor ise fayda sağlanamaz. Ayrıca otomobil ile dıştan içe gir ve dışa çıkmasına izin ver mantığı size hiç bir fayda sağlamaz. Bu neden ile hissedeceksin denir.

İleri sürücülük teknikleri kafa karıştıracak bir eğitim değildir. Ayrıca viraj boyu kısaltma gibi değişken apex ve içte kalma sebebi konularının mutlaka olması gerekir.

İleri sürüş teknikleri belgesi nasıl alınır

 • Eğitim öncesinde randevu mutlaka alınarak gelmeniz gereklidir.
 • Ehliyetinizi whatsapp üzerinden paylaşmanız gereklidir.
 • Eğitim sonucunda başarılı katılımcılara evrakı aynı gün verilir.

İleri sürüş eğitimi içeriği

 1. Normal viraj alma sabit gaz giriş ve çıkış
 2. Gazlama noktası
 3. Çıkış açısı
 4. Ağırlık transferi
 5. Fren mesafesi 50 km hızda 1 metrede tam duruş
 6. Düzde hızlanma
 7. Profesyonel apex ve değişken
 8. Vites küçültme fren ve debriyaj
 9. Dik görme apex yaklaşma
 10. Dip gazlama ve içerde kalma
 11. Virajda tutunma
 12. Çıkış noktası

Fakat burada anlattıklarımızı eğitimde ilk olarak biz uyguluyoruz. Yoksa anlatarak uygulanması tehlikelidir. Eğitmen mutlaka direksiyona geçmek ve görsel olarak anlatmak durumundadır. Fakat doğrusu  güvenli sürüş teknikleri eğitiminde de eğitmen karşı tarafa tarif etmek yerine doğrusunu göstermelidir ki anlaşılır  olsun.

İleri sürüş teknikleri kursu ne işe yarar?

Ileri sürüş teknikleri kursu ne işe yarar? Eğitim sonunda verilen belgeler ile iş olanağı yakalanmaktadır. Can ve mal güvenliği için şoförlerin daha güvenli otomobil kullanmaları istenmesi doğaldır. Ehliyet gibi mecburen istenilen evrakları kurslardan alabilirsiniz.